Select Page

WCNI Interclub hosted by Bike Manawatu–Halcombe 02.05.21

by | May 6, 2021

WCNI Interclub hosted by Bike Manawatu – Halcombe

Sunday, May 2, 2021 11:02 (GMT+12) – Final results

Here are the results from Sunday’s Inter Club No 2 at Halcombe

Huge thanks to Tim Lloyd for STMS and traffic set up and Marshall’s Karen Gunn,

Megan Blatchford and Melanie Fellows. We can’t do it without your support??

Thanks also to the out of town riders for making the trip. We’ll repay at rounds 3 & 4

Don’t forget Manfield 6hr on Sunday 16 May. Go solo or get your teams together.
 

    A Grade – 3 Laps – A Grade          
Place Bib Name Team name Distance Gender Time Difference
1 157 Mathew Jamieson Bike Manawatu A Grade – 3 Laps Male 1:39:42.0
2 87 Jackson Fellowes Bike Manawatu A Grade – 3 Laps Male 1:39:43.0 +0:01.0
3 81 Adam Martin Manawatu A Grade – 3 Laps Male 1:39:46.0 +0:04.0
4 18 Glenn Kirk Bike Manawatu A Grade – 3 Laps Male 1:39:47.0 +0:05.0
5 265 Matthew Frecklington PNP A Grade – 3 Laps Male 1:39:49.0 +0:07.0
6 53 Cliff Hughes Bike Manawatu A Grade – 3 Laps Male 1:40:26.0 +0:44.0
7 8 Chris Harris Bike Manawatu A Grade – 3 Laps Male 1:44:12.0 +4:30.0
8 74 Philipp Vranek Bike Manawatu A Grade – 3 Laps Male 1:44:13.0 +4:31.0
52 Winston Briggs Bike Manawatu A Grade – 3 Laps Male DNF
               
    B Grade – 3 Laps – B Grade          
Place Bib Name Team name Distance Gender Time Difference
1 25 Andrew Richardson Bike Manawatu B Grade – 3 Laps Male 1:42:53.0
2 267 Paul Rawlinson Kapiti B Grade – 3 Laps Male 1:42:54.0 +0:01.0
3 264 Katie Richards Kapiti Cycling Club B Grade – 3 Laps Female 1:42:55.0 +0:02.0
4 33 Lincoln Jones Bike Manawatu B Grade – 3 Laps Male 1:42:56.0 +0:03.0
5 209 Peter Schrafft Hawera Road Cycling Club B Grade – 3 Laps Male 1:44:55.0 +2:02.0
6 71 Mike Thompson Bike Manawatu B Grade – 3 Laps Male 1:44:56.0 +2:03.0
7 64 Dan Mackay Bike Manawatu B Grade – 3 Laps Male 1:44:57.0 +2:04.0
8 266 Graham Hall PNP B Grade – 3 Laps Male 1:44:58.0 +2:05.0
9 127 Darren Murdie Bike Manawatu B Grade – 3 Laps Male 1:44:59.0 +2:06.0
10 75 Toshi Yamauchi Bike Manawatu B Grade – 3 Laps Male 1:45:00.0 +2:07.0
11 253 Simon Bishop Cycling New Plymouth B Grade – 3 Laps Male 1:45:02.0 +2:09.0
12 197 Chrysander Ruhnayat Bike Manawatu B Grade – 3 Laps Male 1:45:03.0 +2:10.0
13 115 Carl Dickason Manawatu Track Cycling B Grade – 3 Laps Male 1:45:04.0 +2:11.0
14 72 Mike Dunne Bike Manawatu B Grade – 3 Laps Male 1:51:53.0 +9:00.0
14 116 Rob Ryan Bike Manawatu B Grade – 3 Laps Male 1:51:53.0 +9:00.0
               
    C Grade – 2 Laps – C Grade          
Place Bib Name Team name Distance Gender Time Difference
1 89 Colin Anderson Bike Manawatu C Grade – 2 Laps Male 1:18:00.0
2 300 Jessie Coxon Manawatu C Grade – 2 Laps Female 1:18:01.0 +0:01.0
3 119 Wayne Fage BikeManawatu C Grade – 2 Laps Male 1:18:02.0 +0:02.0
4 14 Kylah Gunn Bike Manawatu C Grade – 2 Laps Female 1:24:29.0 +6:29.0
117 Michelle Turner BikeManawatu C Grade – 2 Laps Female DNF
               
    D Grade – 1 Lap – D Grade          
Place Bib Name Team name Distance Gender Time Difference
1 108 Benjamin Murphy Bike Manawatu D Grade – 1 Lap Male 38:19.1
2 172 Filip Martin PNINS D Grade – 1 Lap Male 39:19.2 +1:00.1
3 90 Lacey Fellowes BM D Grade – 1 Lap Female 40:33.5 +2:14.4
4 185 Kenzey Compton Whanganui Cycling Club D Grade – 1 Lap Female 40:34.6 +2:15.5
5 241 Leighton Riley Bike Manawatu D Grade – 1 Lap Male 41:44.7 +3:25.6
6 103 Caleb Hamblyn BikeManawatu D Grade – 1 Lap Male 41:49.2 +3:30.1
7 7 Jo Coxon Bike Manawatu D Grade – 1 Lap Female 41:51.8 +3:32.7
8 243 Zachery Woollett Bike Manawatu D Grade – 1 Lap Male 42:09.5 +3:50.4
9 245 Gavin York BikeManawatu D Grade – 1 Lap Male 43:29.3 +5:10.2

Please click here to view all season results