Select Page

Morgans Property Advisors Track Results 3rd December 2013

by | Dec 19, 2013

 

The good conditions ensured fast times and a number of track records in the fourth round of the 1 lap standing start time trials. The meeting also included an Omnium over the first three events of the programe.

The next track cycling meeting is Tuesday 10th of December with racing to begin 6.10pm. This meeting was to be the first round of the Club Championships but as a number of riders will be involved in the Novice Tour and the Junior Development camp the first round of the Club Championship has been moved to the last meeting of the calendar year on 17th of December.

Results for Tuesday 3rd of December:

1 Lap standing start:

Jordan Castle 29.64 (new under 19 record), Carne Groube 30.58 (new under 17 record), Jaycob Humphreys 30.91, James Cuff 30.98, Joel Yates 31.14, Fergus Allan 31.15, James Denholm 31.85, Liam Brown 31.94, Aaron Kibblewhite 32.89 (new masters 2 record), Michaela Drummond 33.18 (new under 19 record), Kate Stewart 33.70, Libby Arbuckle 34.26, Greg Bryan 34.34, Fergus Bryan 34.57, Steve Perry 34.72, Megan Blatchford 34.77 (established Masters 4 record), Dineth Rajapaske 36.57, Mike Groube 36.66, Megan Gardner 36.93, Kaylee Kibblewhite 37.32, Pieta Ransom 38.83, Samara Fenn 39.35, Anna Stewart 39.85, Max Cousins 41.84.

Under 15 1 Lap scratch race:1 Dineth Rajapaske, 2 Pieta Ransom, 3 Kaylee Kibblewhite, 4 Samara Fenn

B & C Grade 1 Lap scratch race 1: 1 Brent Zimmerman, 2 Aaron Kibblewhite, 3 Michaela Drummond, 4 Kate Stewart

B & C Grade 1 Lap scratch race 2: 1 Liam Brown, 2 Steve Perry, 3 Greg Bryan, 4 Mike Groube

A Grade 1 Lap scratch race: 1 Jordan Castle, 2 Fergus Allan, 3= Carne Groube and James Cuff

Under 15 5 Lap Points race: 1 Dineth Rajapaske (7 points), 2 Anna Stewart (6 points) , 3 Pieta Ransom (4 points), 4 Max Cousins (3 points)

B & C Grade 7 lap Points race: 1 Michaela Drummond (10 points), 2 Megan Blatchford (7 points), 3 Kate Stewart (6 points),4 Aaron Kibblewhite (5 points)

A Grade 8 lap Points race: 1 Jordan Castle (15 points), 2 Carne Groube (8 points), 3 Jaycob Humphreys (5 points), 4 James Denholm and Joel Yates (2 points)

Under 15 7 Lap Handicap race: 1 Dineth Rajapaske, 2 Samara Fenn, 3 Pieta Ransom, 4 Anna Stewart

B & C Grade 12 lap Handicap race: 1 Michaela Drummond, 2 Kate Stewart, 3 Megan Blatchford, 4 Fergus Bryan

A Grade 16 lap Handicap race: 1 James Denholm, 2 Joel Yates, 3 Carne Groube, 4 James Cuff

Omnium held over the first three events:

Under 15: 1 Dineth Rajapaske, 2 Pieta Ransom, 3 Kaylee Kibblewhite, 4 Anna Stewart

B & C Grade: 1 Liam Brown, 2 Michaela Drummond, 3 Aaron Kibblewhite, 4 Brent Zimmerman

A Grade: 1 Jordan Castle, 2 Carne Groube, 3 Jaycob Humphreys, 4 Fergus Allan

Morgans Property Advisors Phone PN 9523750 or Feilding 323 1455

Registered Valuers, Property Analysts and Managers