Select Page

BM Track Results 06.02.21

by | Feb 11, 2021

BM Track Results 06.02.21

BM Track Results 06-02-21 Scratch Races
BM Track Results 06-02-21 Handicap Races
BM Track Results 06-02-21 Elimination Race
BM Track Results 06-02-21 500m TT

Miss & Out
   
Junior
   
62 Austin Tunnicliffe
108 Murphy
73 Sophie Peters
20 Hayley Cornwall
103 Caleb Hamblyn
241 Leighton Riley
196 Pyper Newton
243 Zachery Woollett
26 Evelyn Richardson
   
Senior
   
9 Wilson Hannon
110 Jack Overweel
47 Ta Craw
46 Harrison Craw
42 Lochlan Foote
93 Georgia Simpson
14 Kylah Gunn
15 Ashleigh Gunn
99 Seth Cousins
25 Andy Richardson
  500m Time Trial      
         
U15 Boys Record 37.05    
         
1 Murphy 41.73 41.80 41.83
2 Austin Tunnicliffe 43.35 43.32 43.28
3 Caleb Hamblyn 44.07 44.11 44.11
4 Zachery Woollett 45.06 45.07 45.12
5 Leighton Riley 45.48 45.54 45.55
         
U15 Girls Record 40.92    
         
1 Sophie Peters 43.72 43.73 43.76
2 Hayley Cornwall 45.79 45.80 45.87
3 Pyper Newton 46.57 46.57 46.61
4 Evelyn Richardson 54.57 54.54 54.36
         
U17 Boys Record 36.10    
         
1 Jack Overweel 36.53 36.57 36.60
2 Wilson Hannon 37.14 37.20 37.22
3 Harrison Craw 37.32 37.32 37.36
4 Ta Craw 38.02 38.10 38.12
5 Andy Richardson 39.61 39.70 39.71
6 Lochlan Foote 41.33 41.36 41.39
7 Seth Cousins 45.10 45.14 45.19
         
U17 Girls Record 39.74    
         
1 Georgia Simpson 41.49 41.50 41.51
2 Jessie Coxon 43.92 43.92 43.93
3 Kylah Gunn 44.20 44.26 44.31
         
U19 Boys/Elite Men Record 35.43    
         
1 Riley Tunnicliffe 39.13 39.20 39.24
         
U19 Girls Record 40.06    
         
1 Ashleigh Gunn 41.44 41.51 41.53
Team Sprints  
   
Austin Tunnicliffe, Ashleigh Gunn, Harrison Craw 1:36.47
Zachery Woollett, Seth Cousins, Ta Craw 1:43.18
Pyper Newton, Georgia Simpson, Jack Overweel 1:43.85
Murphy, Leighton Riley, Wilson Hannon 1:45.29
Evelyn Richardson, Caleb Hamblyn, Andy Richardson 1:49.52
Record Attempt
 
U17 Girls Flying 200m  
record 13.71  
Georgia Simpson   13.51
ACHIEVED 13.57
13.57

  Scratch Races  
     
A Grade – 4 laps    
     
1 110 Jack Overweel
2 9 Wilson Hannon
3 44 Riley Tunnicliffe
4 47 Ta Craw
5 25 Andy Richardson
6 42 Lochlan Foote
7 46 Harrison Craw
8 99 Seth Cousins
9 93 Georgia Simpson
     
B Grade – 4 laps    
     
  6 Jessie Coxon
  14 Kylah Gunn
  15 Ashleigh Gunn
     
No result – cyclists did not race  
    Handicap Races
     
    Junior – 5 laps
     
1 20 Hayley Cornwall
2 73 Sophie Peters
3 241 Leighton Riley
4 103 Caleb Hamblyn
5 243 Zachery Woollett
6 62 Austin Tunnicliffe
7 108 Murphy
8 196 Pyper Newton
9 26 Evelyn Richardson
     
    Junior – 8 laps
     
1 62 Austin Tunnicliffe
2 108 Murphy
3 241 Leighton Riley
4 103 Caleb Hamblyn
5 196 Pyper Newton
6 243 Zachery Woollett
     
    Senior – 12 laps
     
1 93 Georgia Simpson
2 110 Jack Overweel
3 9 Wilson Hannon
4 46 Harrison Craw
5 14 Kylah Gunn
6 47 Ta Craw
7 15 Ashleigh Gunn

To view all season results on our spreadsheet please click here