Select Page

Bike Manawatu Track Results 6.12.20

by | Dec 8, 2020

Bike Manawatu Track Results 6.12.20

Sunday 6th December 2020
Please click here to view all season results online

Omnium Series –   https://www.webscorer.com/seriesresult?seriesid=229243 

1 Lap TT https://www.webscorer.com/race?raceid=229244

1 Lap Scratch https://www.webscorer.com/race?raceid=229245

2 Lap Handicap https://www.webscorer.com/race?raceid=229246

Graded Scratch Racing https://www.webscorer.com/race?raceid=229247

Handicap Races https://www.webscorer.com/race?raceid=229248

Junior Wheel Race https://www.webscorer.com/race?raceid=229250

Team Sprints https://www.webscorer.com/race?raceid=229252

 

Graded Omnium      
         
A Grade        
    1 lap TT 1 lap scratch 2 lap handicap
1 Jack Overweel 30.04 3 4
2 Michael Richmond 31.49 1 6
3 Georgia Simpson 34.87 5 1
4 Wilson Hannon 30.41 6 3
5 Riley Tunnicliffe 31.41 2 5
6 Ashleigh Gunn 35.32 4 2
         
B Grade        
         
1 Chris Harris 32.49 1 2
2 Carl Dickason 36.06 2 1
3 Kylah Gunn 37.07 3 3
4 Jessie Coxon 35.76 4 5
5 Jo Coxon 38.93 8 4
6 Seth Cousins 36.42 DNS DNS
  Neriah Kaihe-Woolston 37.37 5 6
  Lucy Evans 38.77 6 DNS
  Gabi Wildbore 40.28 7 7
         
Junior A        
         
1 Murphy 34.41 1 3
2 Hayley Cornwall 36.12 4 2
3 Pyper Newton 37.69 5 1
4 Sophie Peters 36.69 2 4
5 Caleb Hamblyn 37.99 3 5
         
Junior B        
         
1 Josh Hannon 39.27 1 3
2 Millie Evans 41.1 4 1
3 Abbie Petersson 41.9 3 2
4 Zachery Woollett 41.81 2 4
Graded Scratch Racing
     
A Grade – 8 laps  
     
1 Mike Richmond
2 Wilson Hannon
3 Jack Overweel
4 Riley Tunnicliffe
5 Georgia Simpson
6 Ashleigh Gunn
     
B Grade – 6 laps  
     
1 Carl Dickason
2 Kylah Gunn
3 Jessie Coxon
4 Lucy Evans
5 Seth Cousins
6 Neriah Kaihe-Woolston
7 Chris Harris  
8 Jo Coxon  
9 Gabi Wildbore
Handicap Races
   
A Grade – 8 laps
   
1 Georgia Simpson
2 Ashleigh Gunn
3 Michael Richmond
4 Jack Overweel
5 Wilson Hannon
6 Riley Tunnicliffe
   
B Grade – 4 laps
   
1 Kylah Gunn
2 Jessie Coxon
3 Chris Harris
4 Carl Dickason
5 Neriah Kaihe-Woolston
   
Junior – 6 laps  
   
1 Murphy
2 Zachery Woollett
3 Abbie Petersson
4 Caleb Hamblyn
5 Josh Hannon
6 Hayley Cornwall
7 Sophie Peters
8 Pyper Newton
9 Millie Evans
Junior Wheel Race – 4 lap handicap
$15 prize (postponed from Carnival)
   
1 Millie Evans
2 Caleb Hamblyn
3 Pyper Newton
4 Sophie Peters
5 Murphy
6 Zachery Woollett
7 Abbie Petersson
8 Josh Hannon
RECORD ATTEMPTS    
U13 Boys flying 400m M2W 1 lap TT  
record: 33.84s record: 37.84  
Murphy 29.23 Gabi Wildbore 37.77
ACHIEVED 29.22 ACHIEVED 37.74
  29.17   37.63
  Team Sprints        
             
1 Zachery Woollett, Carl Dickason, Jack Overweel 133.54 new best time = $$ prize!
2 Caleb Hamblyn, Murphy, Wilson Hannon 137.3  
3 Jo Coxon, Kylah Gunn, Michael Richmond 139.8  
4 Abbie Petersson, Sophie Peters, Georgia Simpson 140.5  
4 Millie Evans, Jessie Coxon, Riley Tunnicliffe 140.5  
6 Josh Hannon, Hayley Cornwall, Chris Harris 144.08  
7 Pyper Newton, Neriah Kaihe-Woolston, Ashleigh Gunn 145