Select Page

Bike Manawatu Track Meeting Results Tuesday 15 January 2019

by | Jan 21, 2019


           
 
Track Meeting Tuesday 15 January, 2019
     
Johnston Park Velodrome
   
               
  Race Race Format
Rider Number
Rider Name
Position / Time
Points  
               
  1 U15 Warm Up Race 5 Laps 2 Lochie Foote 1    
      12 Kylah Gunn 2    
      7 Sophie Peters 3    
               
  2a U17 & Up Warm Up Race 13 Michale Richmond 1    
    5 Laps – A Grade 71 Ewan Cousins 2    
      4 Riley Tunnicliffe 3    
      28 Ben Irvine 4    
      40 Chenuka Rajapaske 5    
               
  2b U17 & Up Warm Up Race 2 Neriah Kaihe-Woolston 1    
    5 Laps – B Grade 5 Gabrielle Wildbore 2    
      51 Travis Clarke 3    
      45 Mervyn Clarke 4    
      50 Derek Clarke 5    
      43 Yvonne Clarke 6    
               
  3 Omnium 3 Events          
               
    Event 1 – U15 1 Lap TT 2 Lochie Foote 35.94 5  
      12 Kylah Gunn 37.87 3  
      7 Sophie Peters 38.85 2  
      3 Skye Finlayson 39.27 1  
               
    U17 & Up 1 Lap TT 18 Matthew Mulins 34.42 5  
    B Grade 2 Neriah Kaihe-Woolston 36.82 3  
      5 Gabrielle Wildbore 38.88 2  
      45 Mervyn Clarke 39.66 1  
      50 Derek Clarke 40.82    
      51 Travis Clarke 40.93    
      43 Yvonne Clarke 44.45    
               
    U17 & Up 1 Lap TT 71 Ewan Cousins 31.46 5  
    A Grade 13 Michael Richmond 32.23 3  
      28 Ben Irvine 32.6 2  
      4 Riley Tunnicliffe 33.04 1  
      60 Kyle Hoskin 33.53    
      40 Chenuka Rajapaske 33.57    
               
   
Event 2 – 1 Lap Scratch Race
2 Lochie Foote 1 5  
    U15 7 Sophie Peters 2 3  
      12 Kylah Gunn 3 2  
      3 Skye Finlayson 4 1  
               
    1 Lap Scratch Race 2 Neriah Kaihe-Woolston 1 5  
    U17 & Up B Grade 5 Gabrielle Wildbore 2 3  
      45 Mervyn Clarke 3 2  
      51 Travis Clarke 4 1  
      43 Yvonne Clarke 5    
      50 Derek Clarke 6    
               
    1 Lap Scratch Race 13 Michael Richmond 1 5  
    U17 & Up A Grade 71 Ewan Cousins 2 3  
      28 Ben Irvine 3 2  
      4 Riley Tunnicliffe 4 1  
      60 Kyle Hoskin 5    
      40 Chenuka Rajapaske 6    
      18 Matthew Mullins 7    
               
    Event 3 – U15, 2 Lap H/Cap 3 Skye Finlayson 1 5  
      7 Sophie Peters 2 3  
      2 Lochie Foote 3 2  
      12 Kylah Gunn 4 1  
               
    U17 & Up 3 Lap Handicap 43 Yvonne Clarke 1 5  
    B Grade 2 Neriah Kaihe-Woolston 2 3  
      5 Gabrielle Wildbore 3 2  
      45 Mervyn Clarke 4 1  
      51 Travis Clarke 5    
      50 Derek Clarke 6    
               
    U17 & Up 3 Lap Handicap 71 Ewan Cousins 1 5  
    A Grade 28 Ben Irvine 2 3  
      4 Riley Tunnicliffe 3 2  
      40 Chenuka Rajaspaske 4 1  
      18 Mattew Mullins 5    
      13 Michael Richmond 6    
      60 Kyle Hoskin DNF    
               
    Omnium Results          
               
    Under 15 2 Lochie Foote 1 12 Points  
      7 Sophie Peters 2 8 Points  
      3 Skye Finlayson 3 7 Points  
      12 Kylah Gunn 4 6 Points  
               
    U17 & Up – B Grade 2 Neriah Kaihe-Woolston 1 11 Points  
      5 Gabrielle Wildbore 2 7 Points  
      43 Yvonne Clarke 3 5 Points  
      45 Mervyn Clarke 4 4 Points  
               
    U17 & Up – A Grade 71 Ewan Cousins 1 13 Points  
      13 Michael Richmond 2 8 Points  
      28 Ben Irvine 3 7 Points  
      4 Riley Tunnicliffe 4 4 Points  
               
  4 Team Sprints 2 Lochie Foote 1 1.40.03  
      40 Chenuka Rajapaske      
      4 Riley Tunnicliffe      
               
      12 Kylah Gunn 2 1.40.13  
      2 Neriah Kaihe-Woolston      
      71 Ewan Cousins      
               
      7 Sophie Peters 3 1.42.01  
      18 Mattew Mullins      
      28 Ben Irvine      
               
      3 Skye Finlayson 4 1.45.01  
      51 Travis Clarke      
      13 Michael Richmond      
               
      43 Yvonne Clarke 5 1.45.74  
      5 Gabrielle Wildbore      
      13 Michael Richmond      
               
      50 Derek Clarke 6 1.45.78  
      45 Mervyn Clarke      
      60 Kyle Hoskin      
               
  5 8 Lap Handicap All Ages 7 Sophie Peters 1    
    B Grade 2 Lochie Foote 2    
      12 Kylah Gunn 3    
      2 Neriah Kaihe-Woolston 4    
               
    10 Lap Handicap All Ages 13 Michael Richmond 1    
    A Grade 71 Ewan Cousins 2    
      60 Kyle Hoskin 3    
      4 Riley Tunnicliffe 4    
      28 Ben Irvine 5    
      40 Chenuka Rajapaske 6    
      18 Mattew Mullins 7


Link to Results can be found HERE