Select Page

Bike Manawatu Track Meeting Results–Tuesday 12 February 2019

by | Feb 13, 2019

Bike Manawatu Track Meeting Results–Tuesday 12 February 2019

Please find attached the race results from Tuesday nights meeting. Great to see “Mr Miracle” Michael Richmond at track, as well as some incredible riding in our A Grade section. Ben Irvines time in the 1 lap standing start was only 0.5 seconds off Angus Claasen’s record, Ewan Cousins continues to impress not far out from the NZAGTN, & both Matty Mullins & Andy Miller showed power & speed to improve on their 200 flying & 1 lap standing start times. The Craw boys & Wilson Hannon showed exceptional teamwork as scratch riders to catch & overtake the field & the best result by far was Mervyn Clarke holding off a field of fast finishing B Grade riders to win the long handicap race, congratulations Mervyn

Track Cycling Meeting

    Tuesday 12 February, 2019  
Johnston Park Velodrome, Fielding

           
                       
Race Race Format Rider Number Rider Name Placing Time            
1 U15 Warm Up 17 Wilson Hannen 1st              
    11 Harrison Craw 2nd              
    10 Ta Craw 3rd              
    16 Georgia Simpson 4th              
    12 Kylah Gunn 5th              
    18 Nikau Joseph 6th              
                       
2 A Grade 5 Lap Warm Up 13 Michael Richmond 1st              
    71 Ewan Cousins 2nd              
    28 Ben Irvine 3rd              
    12 Jack Carson 4th              
    69 Libby Arbuckle 5th              
                       
  B Grade 5 Lap Warm Up 18 Mathew Mullins 1st              
    2 Neriah Kaihe-Woolston 2nd              
    52 Ashleigh Gunn 3rd              
    45 Merv Clarke 4th          
    23 Andrew Miller 5th              
    51 Travis Clarke 6th              
    50 Derek Clarke 7th              
    43 Yvonne Clarke 8th              
                       
3 Omnium Event     Flying 200m 1 Lap Standing Start 3 Lap H/Cap   Overall Points/Placing
  U15 Girls & Boys 16 Georgia Simpson   16.63 1 36.37 3rd 2 3 5th
    12 Kylah Gunn 1 15.66   38.4 2nd 3 4 4th
    7 Sophie Peters   17.31   38.98 7th   0  
    17 Wilson Hannen 3 14.95 3 34.4 1st 5 11 1st
    10 Ta Craw 5 14.89 2 34.6 4th 1 8 2nd
    11 Harrison Craw 2 15.05 5 33.79 8th   7 3rd
    13 Seth Cousins   18.24   40.95 6th   0  
    18 Nikau Joseph   16.33   36.93 5th   0  
                       
  B Grade 52 Ashleigh Gunn 2 15.59 3 35.37 3   8 2nd=
    2 Neriah Kaihe-Woolston 1 15.94 1 37.83 5   7 3rd
    18 Matthew Mullins 5 14.03 2 35.5 2   9 1st
    23 Andrew Miller 3 14.85 5 35.15     8 2nd=
    43 Yvonne Clarke   17.73   42.79     0  
    45 Merv Clarke   16.91   40.47     0  
    51 Travis Clarke   16   40.16 1   1 4th
    50 Derek Clarke   18.89   39.29     0  
                       
  A Grade 12 Jack Carson   15.33   33.57 2   2 4th
    13 Michael Richmond 5 13.12 2 32.05 3   10 2nd
    28 Ben Irvine 2 13.65 5 30.96 1   8 3rd
    4 Riley Tunnicliffe   14.28 1 32.98     1 5th=
    69 Libby Arbuckle 1 14.04   33.87     1 5th=
    71 Ewan Cousins 3 13.48 3 31.58 5   11 1st
                       
4 U15 8 Lap H/Cap 12 Kylah Gunn 1st              
    17 Wilson Hannen 2nd              
    16 Georgia Simpson 3rd              
    10 Ta Craw 4th              
    11 Harrison Craw 5th              
    18 Nikau Joseph 6th              
    7 Sophie Peters 7th              
    13 Seth Cousins 8th              
                       
5 B Grade 8 Lap H/Cap 45 Merv Clarke 1st              
    2 Neriah Kaihe-Woolston 2nd              
    51 Travis Clarke 3rd              
    52 Ashleigh Gunn 4th              
    18 Matthew Mullins 5th              
    43 Yvonne Clarke 6th              
    23 Andrew Miller 7th              
    50 Derek Clarke 8th              
                       
  A Grade 10 Lap Scratch 13 Michael Richmond 1st              
    28 Ben Irvine 2nd              
    71 Ewan Cousins 3rd              
    12 Jack Carson 4th              
    4 Riley Tunnicliffe 5th

Link to results – click here