Select Page

Bike Manawatu Track Meeting Results – Sunday 10 February 2019

by | Feb 13, 2019

Bike Manawatu Track Meeting Results – Sunday 10 February 2019

Track Cycling Meeting

    Sunday 10 February, 2019  
Johnston Park Velodrome, Fielding

   
               
               
Race Race Format Rider Number Rider Name Placing Time    
1 U15 5 Lap Warm Up 17 Wilson Hannen 1st      
    10 Ta Craw 2nd      
      No Number 3rd      
    11 Harrison Craw 4th      
    16 Georgia Simpson 5th      
    12 Kylah Gunn 6th      
               
2 U17 & above 5 Lap Scratch 28 Ben Irvine 1st      
    21 Chris Pinkney 2nd      
    4 Riley Tunnicliffe 3rd      
    2 Neriah Kaihe-Woolston 4th      
    19 Nick Tuck 5th      
    18 Mathew Mullins 6th      
    52 Ashleigh Gunn 7th      
               
               
3 Record Attempts          
  U17 Boys 2000m IP   Ewen Cousins   2.30.63    
               
  U13 Girls 500m   Sophie Peters   45.39
New WCNI Record – To be Verified

 
               
4 Motorbike Derby – 4 Laps            
  U17’s & above – Heat 1 28 Ben Irvine 1st      
    21 Chris Pinkney 2nd      
    4 Riley Tunnicliffe 3rd      
               
  U17’s & above – Heat 2 18 Mathew Mullins 1st      
    2 Neriah Kaihe-Woolston 2nd      
    19 Nick Tuck 3rd      
    52 Ashleigh Gunn 4th      
               
  U15’s – Heat 1 2 Lochie Foote 1st      
    17 Wilson Hannen 2nd      
    11 Harrison Craw 3rd      
               
  U15’s – Heat 2 16 Georgia Simpson 1st      
    12 Kylah Gunn 2nd      
    3 Skye Finlayson 3rd      
    7 Sophie Peters 4th      
               
  U15’s – Heat 3 10 Ta Craw 1st      
    18 Nikau Joseph 2nd      
    13 Seth Cousins 3rd      
               
5a U17 & above 3 Lap Handicap 28 Ben Irvine 1st      
    4 Riley Tunnicliffe 2nd      
    21 Chris Pinkney 3rd      
    52 Ashleigh Gunn 4th      
    19 Nick Tuck 5th      
    2 Neriah Kaihe-Woolston 6th      
    18 Mathew Mullins 7th      
               
5b U15 3 Lap Handicap 12 Kylah Gunn 1st      
    16 Georgia Simpson 2nd      
    17 Wilson Hannen 3rd      
    18 Nikau Joseph 4th      
    13 Seth Cousins 5th      
    10 Ta Craw 6th      
               
6 Team Sprints
Cash Prize for any team to go under 1.40

         
               
  Team 1 3 Skye Finlayson 3rd 1.43.81    
    2 Neriah Kaihe-Woolston        
    17 Wilson Hannen        
               
  Team 2 16 Georgia Simpson 4th 1.43.83    
    10 Ta Craw        
    2 Lochie Foote        
               
  Team 3 18 Nikau Joseph 1st 1.35.77 Cash Prize  
    18 Mathew Mullins        
    28 Ben Irvine        
               
  Team 4 13 Seth Cousins 2nd 1.41.98    
    52 Ashleigh Gunn        
    4 Riley Tunnicliffe        
               
  Team 5 12 Kylah Gunn 5th 1.44.54    
    19 Nick Tuck        
    11 Harrison Craw        
               
7 U15 10 Lap Handicap 12 Kylah Gunn 1st      
    16 Georgia Simpson 2nd      
    2 Lochie Foote 3rd      
    7 Sophie Peters 4th      
    13 Seth Cousins 5th      
    18 Nikau Joseph 6th      
    17 Wilson Hannen 7th      
               
8 U17 & above 12 Lap Handicap 2 Neriah Kaihe-Woolston 1st      
    21 Chris Pinkney 2nd      
    28 Ben Irvine 3rd      
    52 Ashleigh Gunn 4th      
    19 Nick Tuck 5th      
    4 Riley Tunnicliffe 6th      
    18 Mathew Mullins 7th

Link to results Here