Select Page

Bike Manawatu Track Meeting Results – Saturday 24th October 2020 – Opening Day

by | Oct 26, 2020

Bike Manawatu Track Meeting Results – Saturday 24th October 2020 – Opening Day

Thank you to Cheryl Murphy and her team for our results

Click Here to view TT results online, on webscorer: 
Click Here to view Scratch results online, on webscorer:

1 lap TT       Graded Scratch Racing    
               
Masters Men       A Grade    
          10 lap scratch   4 lap scratch
1 Mike Richmond 31.97          
2 Chris Harris 33.37   1 Mike Richmond 1 Jack Overweel
3 Rob Petch 35.29   2 Wilson Hannan 2 Wilson Hannan
4 Chris Higgie 35.54   3 Lochlan Foote 3 Lochlan Foote
5 Torban Foote 35.69   4 Jack Overweel 4 Ha Craw
6 Carl Dickason 36.88   5 Riley Tunnicliffe 5 Mike Richmond
7 Mervyn Clarke 38.37   6 Georgia Simpson 6 Ta Craw
        7 Ben Petch 7 Riley Tunnicliffe
Masters Women     8 James Dehail 8 Georgia Simpson
            9 Ben Petch
1 Megan Blatchford 37.09          
2 Jess Hamilton 38.63     B Grade    
3 Jo Coxon 41.18     6 lap scratch   4 lap scratch
4 Laura Richardson 43.9          
        1 Chris Harris 1 Andy Richardson
U13 Girls       2 Andy Richardson 2 Chris Harris
        3 Ashleigh Gunn 3 Ashleigh Gunn
1 Pyper Newton 37.16   4 Torban Foote 4 Carl Dickason
2 Sarah Addenbrooke 46.58   5 Kylah Gunn 5 Kylah Gunn
        6 Rob Petch 6 Rob Petch
U15 Boys       7 Jess Hamilton 7 Torban Foote
            8 Jess Hamilton
1 Murphy 34.76          
2 Austin Tunnicliffe 34.95     C Grade    
3 Nathan Dury 35.89     5 lap scratch   3 lap scratch
4 Josh Hannon 36.51          
5 Caleb Hamblyn 37.47   1 Carl Dickason 1 Seth Cousins
        2 Seth Cousins 2 Mervyn Clarke
U15 Girls       3 Jessie Coxon 3 Laura Richardson
        4 Chris Higgie    
1 Sophie Peters 36.25   5 Mervyn Clarke    
2 Hayley Cornwall 36.53   6 Laura Richardson    
3 Hannah Cadzoe 36.72          
4 Millie Donald 37.42          
5 Abbie Pettersson 38.95     Junior Boys    
6 Evelyn Richardson 44.34     5 lap scratch   3 lap scratch
               
U17 Boys       1 Murphy 1 Murphy
        2 Caleb Hamblyn 2 Caleb Hamblyn
1 Jack Overweel 31.17   3 Austin Tunnicliffe 3 Austin Tunnicliffe
2 Wilson Hannan 31.19   4 Nathan Dury 4 Nathan Dury
3 Lochlan Foote 32.87   5 Josh Hannon 5 Josh Hannon
4 Andy Richardson 34.19          
5 Ben Petch 34.59     Junior Girls A Grade  
6 Seth Cousins 35.31     5 lap scratch   3 lap scratch
               
U17 Girls       1 Sophie Peters 1 Sophie Peters
        2 Millie Donald 2 Millie Donald
1 Georgia Simpson 35.02   3 Hayley Cornwall 3 Hannah Cadzoe
2 Kylah Gunn 36.64   4 Hannah Cadzoe 4 Pyper Newton
3 Jessie Coxon 36.81   5 Pyper Newton    
               
U19 Boys         Junior Girls B Grade  
          5 lap scratch    
1 Riley Tunnicliffe 31.15          
        1 Abbie Pettersson    
U19 Girls       2 Evelyn Richardson  
        3 Sarah Addenbrooke  
1 Ashleigh Gunn 34.52          

Please Click Here to view all season results online