2019–2020 Season Road Prize Giving –Trophies Awarded

The Bike Manawatu board would like to thank all of our riders, volunteers, sponsors and supporters over our 2019-2020 season.
Unfortunately due to Covid-19 and the lockdown earlier in the year we missed holding our Annual Prizegiving to celebrate our riders success.
*Please note, Track are still looking to hold their 2019-2020 prizegiving, therefore winners names are not currently listed below

We wish to offer a big round of applause & congratulations to the following riders / members.

Club Road Races

Trophy Name of Event Date of Event Winners Name Time
image Woolworths Cup 2019 Saturday 14th September 2019 Joshua Mulcahy Adjusted Time 1:31:32.9
image Sutton Cup Sunday 27th October 2019 Ethan Craine 1:46:05.0
image Essex Cup Saturday 7th December 2019 Jackson Fellowes
image Cheltenham Classic - Arthur Jennings Cup - 1st Male Across the Line Sunday 9th February 2020 Nigel Doyle Adjusted Time 1:06:15.1
image Cheltenham Classic - Arthur Jennings Cup - 1st Female Across the Line Sunday 9th February 2020 Vicky Whiteman Adjusted Time 1:06:44.9
image Cheltenham Classic - Donaldson Cup - Fastest Time Sunday 9th February 2020 Kyle Hoskin Actual Time 52:09.9

Bike Manawatu Road Race Champs - Sunday 23rd February 2020

Trophy Name of Trophy Age Grade Winners Name Time
image P.N.A.R.C.C Bate Cup U15 Boys Winner Ta Craw 34:27.2
image David Black Memorial U15 Girls Winner No Rider -.
image Broadway Cycles Cup U17 Boys Winner Riley Tunnicliffe 1:32:34.9
image Bloomfeild Challenge Cup U17 Girls Winner Bella Ives 1:10:45.4
image Mile Junior Road Championship presented by Ian Little 1948 U19 Boys Winner Jack Pronk 1:30:04.1
No Trophy Yet Club to purchase U19 Girls Winner Kyra Craine 1:28:01.3
No Trophy Yet Club to purchase U23 Male Winner Madi Hartley-Brown 1:27:24.5
No Trophy Yet Club to purchase U23 Female Winner No Rider -
Certificate Award Senior Men
23-34 years  Winner
Winston Briggs 1:30:05.0
Certificate Award Senior Women Winner No Rider -
Certificate Award

Masters Men 1      
35-39 years Winner

Dale Nicholls 1:41:09.6
Certificate Award Masters Women 1  
35-39 years Winner
No Rider -
Certificate Award Masters Men 2      
40-44 years Winner
Philipp Vranek 1:30:04.1
Certificate Award Masters Women 2  
40-44 years Winner
No Rider -
Certificate Award Masters Men 3      
45-49 years Winner
Glenn Kirk 1:28:57.8
Certificate Award Masters Women 3  
45-49 years Winner
Jo Coxon 1:28:01.2
Certificate Award Masters Men 4      
50-54 years Winner
Cliff Hughes 1:30:15.4
Certificate Award Masters Women 4  
50-54 years Winner
Vicky Whiteman 1:16:48.2
Certificate Award Masters Men 5      
55-59 years Winner
Nigel Doyle 1:05:23.3
Certificate Award Masters Women 5  
55-59 years Winner
Megan Blatchford 34:35.5
Certificate Award Masters Men 6      
60-64 years Winner
Mike Thompson 1:05:24.6
Certificate Award Masters Women 6  
60-64 years Winner
Deb Cuff 39:01.6
Certificate Award Masters Men 7      
65-69 years Winner
No Rider -
Certificate Award Masters Women 7  
65-69 years Winner
Sue Hoskin 43:29.1
Certificate Award Masters Men 8      
70+  years Winner
Michael Lucinsky 43:29.1
Certificate Award Masters Women 8  
70+  years Winner
No Rider -

Bike Manawatu Time Trial Champs - Saturday 4th July 2020

Trophy Name of Trophy Age Grade Winners Name Time
image Novice Watts Cup U15 Girls Winner Kylah Gunn 31:24.4
image David Black Memorial U15 Boys Winner Harrison Craw 28:06.5
image Hollows Family Trophy U17 Girls Winner Georgia Simpson 32:11.1
image Bloomfield Challenge Cup U17 Boys Winner Joshua Mulcahy 25:58.8
No Trophy Yet Club to purchase U19 Boys Winner Kyle Hoskin 33:58.3
No Trophy Yet Club to purchase U19 Girls Winner Ashleigh Gunn 28:48.1
image PNARCC 25 Mile Time Trial Cup U23 Male or Female No Rider -
image Palmerston North Cycling Club Veteran TT Champ Masters Men Winner Glenn Kirk 35:01.1 = 39.40 km/ph
image Palmerston North Cycling Club Veteran TT Champ Masters Women Winner Megan Blatchford 12:28:29.4  = 33.70 km/ph

Special Awards

Trophy Name of Trophy Winners Name
image Pedal Pushers - Good Samaritan Award Colin Anderson
image Jim Mason - Volunteer of the year Philip Wilson & Kylie Mulcahy
image Theo de Cuff Memorial - Admin of the year Stephanie Foote
image Hughes Family Trophy - Best All Round Club Member Tim Lloyd
image Best Enduro Rider of the Year Colin Anderson
image Murray Jessen -Most Improved at Taupo Fergus Lloyd

Road Racing Merits

Trophy Name of Trophy Age Grade Winners Name
image Croad Challege Trophy Best performing u15 Boy Andrew Richardson & Jackson Fellowes
No Trophy Yet Club to purchase Best performing U15 Girl Kylah Gunn
image Baker Family Trophy Best performing u17 Boy Joshua Mulcahy
image Morris Family Cup Best performing u17 Girl Georgia Simpson
image PN Marist Cycling Club Best performing u19 Male Jack Pronk
No Trophy Yet Club to purchase Best performing u19 Female Ashleigh Gunn
image Bill Love Memorial Trophy Best Performing U23 Female Not Awarded this year
image Fowler Cup Best Performing u23 Male Madi Hartley-Brown
image Ooteman Cup Best Performing Over 23 Female Megan Blatchford
image Ooteman Cup Best Performing Over 23 Male Philipp Vranek
image David Black Memorial Rider of the year Campbell Stewart

Congratulations to all of our trophy and award recipients - Great work and well done 

If you still have one of our Bike Manawatu trophies at home, please return it to
Bike Manawatu c/- Sport Manawatu, 47 Queen Street, Palmerston North
Thank You

Click here to view historic trophy recipients